image description May 6, 2014

James Beard Foundation Awards 2014

James Beard Foundation Awards 2014

Congratulations JBF Award Winners!

I had a fantastic weekend at the James Beard Foundation Awards in NYC, the nation’s most prestigious awards ceremony honoring professionals in the food and beverage biz. Winners of the Foundation’s annual Book, Broadcast, and Journalism Awards were presented on May 2, at Gotham Hall in New York City, during a ceremony hosted by Matt and Ted Lee. Awards in the Restaurant, Chef and Design categories were presented May 5 during a ceremony hosted by Ted Allen at Lincoln Center’s David H. Koch Theater. Thank you to everyone who put the event together and a big congratulations to all of the nominees and winners!

2014 Nominees and Winners

James Beard Foundation Broadcast and New Media Awards

Radio Show/Audio Webcast

  • Here & Now, Public Radio, Jeremy Hobson, Emiko Tamagawa, and Robin Young
  • The Splendid Table, American Public Radio and Public Radio, Lynne Rossetto Kasper
  • This American Life, Public Radio, Fred Armisen, Ben Calhoun, and Ira Glass (WINNER)    

Special/Documentary

  • CBS Sunday Morning: Eat, Drink and Be Merry, CBS, Charles Osgood, Gavin Boyle, Cathy Lewis, Amol Mhatre, Rand Morrison, Amy Rosner, Jason Sacca, and Robin Sanders
  • Eating AlabamaPBS, Andrew Beck Grace and Bartley Powers (WINNER)
  • The Harvey Girls: Opportunity Bound, PBS, Thaddeus Homan, Katrina Parks, and Michael Parks

Television Program, in Studio or Fixed Location

  • Heartland Table, Food Network, Amy Thielen, Lidia Bastianich, Peter Gethers, Tanya Bastianich Manuali, and Shelly Burgess Nicotra
  • Lidia’s Kitchen, PBS, Lidia Bastianich, Tanya Bastianich Manuali, Shelly Burgess Nicotra, and John Parry
  • Martha Stewart’s Cooking School, PBS, Martha Stewart, Greta Anthony, Christina Deyo, Michael Morrison, Olivia Schneider, Martha Stewart, Calia Van Dyk, and Lisa Wagner (WINNER)

Television Program, on Location

  • A Chef’s Life, PBS, Vivian Howard, Cynthia Hill and Markay Media
  • Lidia Celebrates America: Freedom and Independence, PBS, Lidia Bastianich, Anne Adams, Mimi Adams, Laurie Donnelly, Shelly Burgess Nicotra, and Rob Tate
  • The Mind of a Chef, PBS, Anthony Bourdain, Jared Andrukanis, Joe Caterini, Chris Collins, Michael Steed, and Lydia Tenaglia (WINNER)

Television Segment

  • American Journey, CNN and CNN.com, Tom Foreman, Jeremy Harlan and Sarah LeTrent
  • CBS Sunday Morning, CBS, Martha Teichner, Jon Carras and Mary Raffalli
  • Friday Arts, Art of Food, WHYY-TV, Monica Rogozinski (WINNER)

Video Webcast, Fixed Location and/or Instructional

  • ChefSteps, Grant Lee Crilly and Christopher Young, Ryan Matthew Smith
  • Thirsty For…, Jay Holzer and Eric Slatkin (WINNER)
  • Upwave Eat Videos, Pancho Gatchalian, Sarah Mastracco, and Jamie Tiampo, SeeFood Media, Space Station Media, and Upwave

Video Webcast, on Location 

Outstanding Personality/Host

  • Ina Garten, Food Network, Barefoot Contessa: Back to Basics (WINNER)
  • Sara Moulton, PBS, Sara’s Weeknight Meals
  • Andrea Robinson, andreawine.com, The 30-Minute Wine Whiz

2014 James Beard Foundation Journalism Awards

Cooking, Recipes, or Instruction

  • Scott Mowbray and Ann Taylor Pittman, Cooking Light, “7 Simple Ways to Become a Better Cook”
  • Andy Ricker, Saveur, “The Star of Siam” (WINNER)
  • Various Editors, Bon Appétit, “How to Cook Right Now”

Food and Culture

  • John Birdsall, Lucky Peach, “America, Your Food Is So Gay” (WINNER)
  • Lauren Collins, The New Yorker, “Fire-Eaters”
  • Corby Kummer, Smithsonian, “Can Starbucks Do for the Croissant What It Did for Coffee?”

Food and Travel

  • Greg Larson, Lucky Peach, “Traveling in the North Country”
  • Nick Paumgarten, Bon Appétit, “Lunch at 8,500 Ft.” (WINNER)
  • Gary Shteyngart, Travel + Leisure, “Maximum Bombay”

Food Coverage in a General-Interest Publication

  • San Francisco Chronicle, “Food & Wine” Section, Michael Bauer, Jon Bonné, and Miriam Morgan
  • The Wall Street Journal, “Off Duty” Section, Beth Kracklauer (WINNER)
  • Washingtonian, “Taste” Section, Todd Kliman and Ann Limpert

Food Politics, Policy, and the Environment

  • Maryn McKenna, Food & Environment Reporting Network and Medium, “Imagining the Post-Antibiotics Future”
  • Eli Saslow, The Washington Post, “Food Stamps” (WINNER)
  • Craig Welch, The Seattle Times, “Sea Change: The Pacific’s Perilous Turn”

Food-Related Columns

  • Tamar Haspel, The Washington Post, Unearthed
  • Kristen Miglore, Food52, Genius Recipes
  • Adam Sachs, Bon Appétit, The Obsessivore (WINNER)

Group Food Blog

Health and Well-Being

  • Elizabeth Gunnison Dunn, The Wall Street Journal, “This Is Not a Carbonara”
  • Sidney Fry, MS, RD, Cooking Light, “Salt”
  • Rachael Moeller Gorman, EatingWell, “The Whole-Grain, Reduced-Fat, Zero-Calorie, High-Fiber, Lightly Sweetened Truth About Food Labels” (WINNER)

Humor

  • Ira Chute and Chris Ying, Dark Rye, “A Vision of Post-Apocalyptic Cuisine: Frankenchicken”
  • Lisa Hanawalt, Lucky Peach, “On the Trail with Wylie” (WINNER)
  • Monica Hesse, The Washington Post, “Gwyneth Paltrow: We Love to Hate Her, But We’ll Buy Her Cookbook Anyway”

Individual Food Blog

  • Food for the Thoughtless, Michael Procopio
  • Homesick TexanLisa Fain (WINNER)
  • Poor Man’s Feast, Elissa Altman

Personal Essay

  • Fuchsia Dunlop, Lucky Peach, “Dick Soup” (WINNER)
  • Elizabeth Gilbert, Outside, “Don’t Mess with Perfect”
  • Gabrielle Hamilton, Bon Appétit, “Guess Who’s Coming to Dinner?”

Profile

  • Alex Halberstadt, The New York Times Magazine, “The Transformational Power of the Right Spice”
  • Francis Lam, Lucky Peach, “A Day on Long Island with Alex Lee” (WINNER)
  • Peter Meehan, Lucky Peach, “Life, and How It Happens to a Cook”

Visual Storytelling

  • “Dinin’ Down in the Delta,” “Ferm Belief,” “Fire It Up”, The Local Palate, Jeff Allen, Jonathan Boncek, Andrew Cebulka, Langdon Clay, Tim Hussey, Allston McCrady, and Susan Puckett
  • “Controlled Burn,” “Lead Us Into Temptation,” “The South’s Sweet Elixir”, Spenser Magazine, Chris Higdon, Jessie Kriech-Higdon, and Jen White
  • Best New Chef All-Stars,” “Oysters & Gumbo: A Chef’s New Orleans Party,” “Vegetables Now”, Food & Wine, James Maikowski, Patricia Sanchez, Stephen Scoble, and Fredrika Stjärne (WINNER)

Wine, Spirits, and Other Beverages

  • Ray Isle, Food & Wine, “The Battle for America’s Oldest Vines”
  • Josh Ozersky, The Wall Street Journal, “Bourbon Mania!”
  • Besha Rodell, Punch, 40 Ounces to Freedom” (WINNER)

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

MFK Fisher Distinguished Writing Award

  • Francis Lam, Bon Appétit, “Improves with Age”
  • Guy Martin, Garden & Gun, “A Tale of Two Kitchens”
  • John Jeremiah Sullivan, Lucky Peach, I Placed a Jar in Tennessee” (WINNER)

James Beard Foundation Book Awards

Cookbook of the Year

Historic Heston, Heston Blumenthal (Bloomsbury)

Cookbook Hall of Fame

Diana Kennedy

American Cooking

  • I Love New York: Ingredients and RecipesDaniel Humm and Will Guidara (Ten Speed Press)
  • The New Midwestern Table: 200 Heartland RecipesAmy Thielen (Random House) (WINNER)
  • Pickles, Pigs & Whiskey: Recipes from My Three Favorite Food Groups and Then SomeJohn Currence (Andrews McMeel Publishing)

Baking and Dessert

  • The Art of French PastryJacquy Pfeiffer with Martha Rose Shulman (Knopf) (WINNER)
  • SweetValerie Gordon (Artisan)
  • Tartine Book No. 3: Modern Ancient Classic WholeChad Robertson (Chronicle Books)

Beverage

Cooking from a Professional Point of View

  • Historic HestonHeston Blumenthal (Bloomsbury USA) (WINNER)
  • Manresa: An Edible ReflectionDavid Kinch with Christine Muhlke (Ten Speed Press)
  • René Redzepi: A Work in ProgressRené Redzepi (Phaidon Press)

Focus on Health

  • Gluten-Free Girl Every DayShauna James Ahern with Daniel Ahern (Houghton Mifflin Harcourt) (WINNER)
  • VB6: Eat Vegan Before 6:00 to Lose Weight and Restore Your Health . . . for GoodMark Bittman (Clarkson Potter Publishers)
  • Weeknight Wonders: Delicious, Healthy Dinners in 30 Minutes or LessEllie Krieger (Houghton Mifflin Harcourt)

General Cooking

  • One Good DishDavid Tanis (Artisan)
  • Smoke: New Firewood CookingTim Byres (Rizzoli New York) (WINNER)
  • Try This at Home: Recipes from My Head to Your PlateRichard Blais (Clarkson Potter Publishers)

International

  • Every Grain of Rice: Simple Chinese Home CookingFuchsia Dunlop (W. W. Norton & Company) (WINNER)
  • Return to the Rivers: Recipes and Memories of the Himalayan River ValleysVikas Khanna with Andrew Blackmore-Dobbyn (Lake Isle Press)
  • Sauces & Shapes: Pasta the Italian WayOretta Zanini DeVita and Maureen B. Fant (W. W. Norton & Company)

Photography

  • Historic HestonPhotographer: Romas Foord (Bloomsbury USA) (WINNER)
  • Mast Brothers ChocolatePhotographer: Tuukka Koski (Little, Brown and Company)
  • René Redzepi: A Work in ProgressPhotographers: Ali Kurshat Altinsoy, Ditte Isager, René Redzepi, Lars Williams, and the Noma Team (Phaidon Press) (WINNER)

Reference and Scholarship

  • A History of Food in 100 RecipesWilliam Sitwell (Little, Brown and Company)
  • Modern Food, Moral Food: Self-Control, Science, and the Rise of Modern American Eating in the Early Twentieth CenturyHelen Zoe Veit (The University of North Carolina Press)
  • Soul Food: The Surprising Story of an American Cuisine One Plate at a TimeAdrian Miller (The University of North Carolina Press) (WINNER)

Single Subject

  • Culinary Birds: The Ultimate Poultry CookbookJohn Ash with James O. Fraioli (Running Press) (WINNER)
  • Fish: 54 Seafood FeastsCree LeFavour (Chronicle Books)
  • In the Charcuterie: The Fatted Calf’s Guide to Making Sausage, Salumi, Pâtés, Roasts, Confits, and Other Meaty GoodsTaylor Boetticher and Toponia Miller (Ten Speed Press)

Vegetable Focused and Vegetarian

  • Feast: Generous Vegetarian Meals for Any Eater and Every AppetiteSarah Copeland (Chronicle Books)
  • River Cottage VegHugh Fearnley-Whittingstall (Ten Speed Press)
  • Vegetable LiteracyDeborah Madison (Ten Speed Press) (WINNER)

Writing and Literature

  • A Fork in the Road: Tales of Food, Pleasure and Discovery on the RoadEdited by James Oseland (Lonely Planet)
  • Provence, 1970: M. F. K. Fisher, Julia Child, James Beard, and the Reinvention of American TasteLuke Barr (Clarkson Potter Publishers)
  • Salt Sugar Fat: How the Food Giants Hooked UsMichael Moss (Random House) (WINNER)

James Beard Foundation Outstanding Restaurant Design Awards

75 Seats and Under

  • Design Firm: Assimilation Design Lab LLC and Otto Architects LLC, Designers: Josh Otto and David Whipple, Project: Tria Taproom, Philadelphia
  • Design Firm: The Huxley Wallace Collective and Graham Baba Architects, Designers: Joshua Henderson and Matthew Parker, Project: Westward, Seattle
  • Design Firm: Lawton Stanley Architects, Designers: Maria Contreras, Christopher Lawton, and Micah Stanley, Project: Grace, Chicago (WINNER)

76 Seats and Over

  • Design Firm: Jensen Architects, Designers: Scott Davis, Mark Jensen, Lincoln Lighthill, Dean Orr, and Andy Pluess, Project: Shed, Healdsburg, CA (WINNER)
  • Design Firm: Munge Leung, Designer: Sai Leung and Alessandro Munge, Project: Hawksworth Restaurant, Vancouver
  • Design Firm: Slade Architecture, Designers: Hayes Slade and James Slade, Project: Virgin Atlantic Airway’s Clubhouse at Newark Liberty International Airport, Newark, NJ

 James Beard Foundation Restaurant and Chef Awards

Best Chef: Great Lakes (IL, IN, MI, OH)

  • Dave Beran, Next, Chicago (WINNER)
  • Curtis Duffy, Grace, Chicago
  • Jonathon Sawyer, The Greenhouse Tavern, Cleveland
  • Paul Virant, Vie Restaurant, Western Springs, IL
  • Andrew Zimmerman, Sepia, Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic (D.C., DE, MD, NJ, PA, VA)

  • Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA
  • Spike Gjerde, Woodberry Kitchen, Baltimore
  • Brad Spence, Amis, Philadelphia
  • Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C. (WINNER)
  • Cindy Wolf, Charleston, Baltimore

Best Chef: Midwest (IA, KS, MN, MO, ND, NE, SD, WI)

  • Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee (WINNER)
  • Paul Berglund, The Bachelor Farmer, Minneapolis
  • Gerard Craft, Niche, Clayton, MO
  • Michelle Gayer, Salty Tart, Minneapolis
  • Kevin Nashan, Sidney Street Cafe, St. Louis
  • Lenny Russo, Heartland Restaurant & Farm Direct Market, St. Paul, MN

Best Chef: New York City (Five Boroughs)

  • April Bloomfield, The Spotted Pig (WINNER)
  • Dan Kluger, ABC Kitchen
  • Mark Ladner, Del Posto
  • Jonathan Waxman, Barbuto
  • Michael White, Marea

Best Chef: Northeast (CT, MA, ME, NH, NY STATE, RI, VT)

  • Jamie Bissonnette, Coppa, Boston (WINNER)
  • Joanne Chang, Flour Bakery + Cafe, Boston
  • Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY
  • Matt Jennings, Farmstead Inc., Providence, RI
  • Michael Leviton, Lumière, Newton, MA
  • Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

Best Chef: Northwest (AK, ID, MT, OR, WA, WY)

  • Renee Erickson, The Whale Wins, Seattle
  • Jason Franey, Canlis, Seattle
  • Naomi Pomeroy, Beast, Portland, OR (WINNER)
  • Ethan Stowell, Staple & Fancy, Seattle
  • Cathy Whims, Nostrana, Portland, OR

Best Chef: South (AL, AR, FL, LA, MS, PR)

  • Vishwesh Bhatt, Snackbar, Oxford, MS
  • Justin Devillier, La Petite Grocery, New Orleans
  • Ryan Prewitt, Pêche Seafood Grill, New Orleans (WINNER)
  • Alon Shaya, Domenica, New Orleans
  • Sue Zemanick, Gautreau’s, New Orleans (WINNER)

Best Chef: Southeast (GA, KY, NC, SC, TN, WV)

  • Kathy Cary, Lilly’s, Louisville, KY
  • Ashley Christensen, Poole’s Downtown Diner, Raleigh, NC (WINNER)
  • Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville, KY
  • Steven Satterfield, Miller Union, Atlanta
  • Tandy Wilson, City House, Nashville

Best Chef: Southwest (AZ, CO, NM, OK, TX, UT)

  • Kevin Binkley, Binkley’s, Cave Creek, AZ
  • Bryce Gilmore, Barley Swine, Austin
  • Hugo Ortega, Hugo’s, Houston
  • Chris Shepherd, Underbelly, Houston (WINNER)
  • Justin Yu, Oxheart, Houston

Best Chef: West (CA, HI, NV)

  • Stuart Brioza and Nicole Krasinski, State Bird Provisions, San Francisco
  • Michael Cimarusti, Providence, Los Angeles
  • Corey Lee, Benu, San Francisco
  • Daniel Patterson, Coi, San Francisco (WINNER)
  • Jon Shook and Vinny Dotolo, Animal, Los Angeles

Best New Restaurant

  • Betony, NYC
  • Carbone, NYC
  • Coqueta, San Francisco
  • Estela, NYC
  • Pêche Seafood Grill, New Orleans (WINNER)

Outstanding Wine, Beer, or Spirits Professional

  • Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE
  • Ron Cooper, Del Maguey Single Village Mezcal, Ranchos de Taos, NM
  • Garrett Oliver, Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY (WINNER)
  • Harlen Wheatley, Buffalo Trace Distillery, Frankfort, KY
  • David Wondrich, spirits educator, Brooklyn, NY

Outstanding Wine Program

  • A16, San Francisco
  • Bar Boulud, NYC
  • The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN (WINNER)
  • FIG, Charleston, SC
  • The Little Nell, Aspen, CO

Outstanding Bar Program

  • Bar Agricole, San Francisco
  • The Bar at the NoMad Hotel, NYC (WINNER)
  • Clyde Common, Portland, OR
  • Maison Premiere, Brooklyn, NY
  • The Violet Hour, Chicago

Outstanding Service

  • Blue Hill, NYC
  • Quince, San Francisco
  • The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA (WINNER)
  • Topolobampo, Chicago
  • Vetri, Philadelphia

Outstanding Pastry Chef

  • Dominique Ansel, Dominique Ansel Bakery, NYC (WINNER)
  • Dana Cree, Blackbird, Chicago
  • Belinda Leong, b. patisserie, San Francisco
  • Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles
  • Christina Tosi, Momofuku, NYC

Outstanding Restaurateur

  • Barbara Lynch, Barbara Lynch Gruppo (No. 9 Park, Menton, B&G Oysters, and others), Boston (WINNER)
  • Donnie Madia, One Off Hospitality Group, (Blackbird, Avec, The Publican, and others), Chicago
  • Cindy Pawlcyn, Mustards Grill and Cindy’s Back Street Kitchen, Napa Valley, CA
  • Caroline Styne, Lucques, A.O.C., Tavern, and others, Los Angeles
  • Phil Suarez, Suarez Restaurant Group, NYC (ABC Kitchen, Jean-Georges, wd~50, and others)

Rising Star Chef of the Year

  • Jimmy Bannos Jr., The Purple Pig, Chicago (WINNER)
  • Katie Button, Cúrate, Asheville, NC
  • Jessica Largey, Manresa, Los Gatos, CA
  • David Posey, Blackbird, Chicago
  • Blaine Wetzel, The Willows Inn on Lummi Island, Lummi Island, WA (WINNER)

Outstanding Restaurant

  • Hearth, NYC
  • Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL
  • The Slanted Door, San Francisco (WINNER)
  • Spiaggia, Chicago
  • wd~50, NYC

Outstanding Chef

  • Michael Anthony, Gramercy Tavern, NYC
  • Sean Brock, McCrady’s, Charleston, SC
  • Suzanne Goin, Lucques, Los Angeles
  • David Kinch, Manresa, Los Gatos, CA
  • Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, Los Angeles (WINNER)
  • Marc Vetri, Vetri, Philadelphia

James Beard Foundation America’s Classics

  • Hansen’s Sno-Bliz, New Orleans, Owner: Ashley Hansen
  • Nick’s Italian Café, McMinnville, OR, Owners: Nick Peirano, Carmen Peirano, and Eric Ferguson
  • Olneyville New York System, Providence, RI, Owners: Stephanie Stevens Turini and Greg Stevens
  • Perini Ranch Steakhouse, Buffalo Gap, TX, Owners: Lisa and Tom Perini
  • Sokolowski’s University Inn, Cleveland, Owners: Bernard Sokolowski, Mary Balbier, and Michael Sokolowski

James Beard Foundation Who’s Who of Food & Beverage in America

  • Edward Behr, Food Writer, St. Johnsbury, VT
  • John Besh, Chef and Restaurateur, New Orleans
  • David Chang, Chef and Restaurateur, NYC
  • Barry Estabrook, Writer, Vergennes, VT
  • Paul Kahan, Chef and Restaurateur, Chicago
  • Sherry Yard, Pastry Chef and Author, Los Angeles

James Beard Foundation Humanitarian of the Year

Matt Haley, Philanthropist and Restaurateur, Rehoboth Beach, DE

James Beard Foundation Lifetime Achievement Award

Sirio Maccioni, Le Cirque, NYC

Comments

comments

Powered by Facebook Comments