image description May 7, 2013

James Beard Foundation Awards 2013

James Beard Foundation Awards 2013

Congratulations JBF Award Winners!

I just returned from the James Beard Foundation Awards in NYC, the nation’s most prestigious awards ceremony honoring professionals in the food and beverage biz. Winners of the Foundation’s annual Book, Broadcast, and Journalism Awards were presented on May 3, at Gotham Hall in New York City, during a ceremony hosted by TV personality, writer, and cookbook author Ted Allen. Awards in the Restaurant, Chef and Design categories were presented May 6 during a ceremony hosted by American actor Oliver Platt at Lincoln Center’s Avery Fisher Hall.  A huge thanks to all those who helped pull off this amazing event, and congrats to this years’ winners (complete list below)!

Red carpet David Chang
Hanging with Stupak & Dufresne AZ & Daniel Boulud
Cecilia Chiang

2013 Nominees and Winners

James Beard Foundation Broadcast & New Media Awards

Radio Show/Audio Webcast

Video Webcast, Fixed Location and/or Instructional

Video Webcast On Location

TV Program in Studio/Fixed Location

  • CBS Sunday Morning: “Eat, Drink, and Be Merry,” CBS, Charles Osgood, Gavin Boyle, Amol Mhatre, Rand Morrison, Amy Rosner, Jason Sacca, and Robin Sanders (WINNER)
  • M. Stewart’s Cooking School, PBS, Martha Stewart, Greta Anthony, Christina Deyo, Michael Morrison, Olivia Schneider, and Lisa Wagner
  • Sara’s Weeknight Meals, PBS, Sara Moulton, Natalie Gustafson, and Silver Plume Productions

TV Program On Location

  • Bizarre Foods America, Travel Channel, Colleen Needles Steward and Andrew Zimmern
  • Meat Eater, Sportsman Channel, Jared Andrukanis, Joe Caterini, Chris Collins, Steven Rinella, Craig Shepherd, and Lydia Tenaglia
  • The Mind of a Chef, PBS, Anthony Bourdain, Joe Caterini, Christopher Collins, Jonathan Cianfrani, Michael Steed, and Lydia Tenaglia (WINNER)

Television Segment

  • CNN InFocus, CNN, Tom Foreman, Jeremy Harlan, Kat Kinsman, Dan Lothian, and Eric Marrapodi
  • Friday Arts, Art of Food, WHYY TV, Monica Rogozinski (WINNER)
  • The Hungry Hound, WLS-TV (ABC 7) Chicago, Steve Dolinsky and Badriyyah Waheed

Special/Documentary

  • America Revealed: Food Machine, PBS, Yul Kwon, Christopher Bryson, Nick Catliff, Ruth Johnston, Amy Goodman Kass, Antony Tackaberry, and Nic Young
  • Food Forward Urban Agriculture Across America, PBS, Stett Holbrook and Greg Roden
  • The Restaurateur, PBS, Roger Sherman (WINNER)

Outstanding Food Personality/Host

  • Gerry Garvin, Cooking Channel, Road Trip With G. Garvin
  • Sara Moulton, PBS, Sara’s Weeknight Meals
  • Andrew Zimmern, Travel Channel, Bizarre Foods America (WINNER)

James Beard Foundation Outstanding Restaurant Design

Restaurant Design and Graphics

75 Seats and Under:

  • Farmshop, Commune, Santa Monica
  • Isa, Taavo Somer, Brooklyn (WINNER)
  • minibar, Capella Garcia Arquitectura (Juli Capella and Miquel Garcia), Washington, D.C.,

76 Seats and Over:

  • Jaleo at the Cosmopolitan Las Vegas, Rockwell Group, David Rockwell
  • Juvia, Alejandro Barrios Carrero Designs, Miami Beach (WINNER)
  • Triniti, MC2 Architects (Chung Q. B. Nguyen and Chuong Q. B. Nguyen), Houston

James Beard Foundation Restaurant & Chef Awards

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

  • Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE
  • Merry Edwards, Merry Edwards Winery, Sebastopol, CA (WINNER)
  • Garrett Oliver, Brooklyn Brewery, Brooklyn
  • Neal Rosenthal, Rosenthal Wine Merchant, NYC
  • David Wondrich, Spirits Educator, NYC

Outstanding Wine Program

  • A16, SF
  • The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN
  • CityZen at Mandarin Oriental, Washington, D.C.
  • Frasca Food and Wine, Boulder (WINNER)
  • Picasso, Las Vegas

Outstanding Bar Program

  • The Aviary, Chicago (WINNER)
  • Bar Agricole, SF
  • NoMad, NYC
  • Holeman & Finch Public House, Atlanta
  • Pegu Club, NYC
  • The Violet Hour, Chicago

Rising Star Chef of the Year

  • Jimmy Bannos, Jr., Purple Pig, Chicago
  • Danny Bowien, Mission Chinese Food, SF and NYC (WINNER)
  • Thomas McNaughton, Flour + Water, SF
  • David Posey, Blackbird, Chicago
  • Blaine Wetzel, The Willows Inn, Lummi Island, WA

Best New Restaurant

  • Empellón Cocina, NYC
  • Grace, Chicago
  • The Ordinary, Charleston
  • Rich Table, San Francisco
  • State Bird Provisions, SF (WINNER)

Best Chef NYC

  • April Bloomfield, The Spotted Pig
  • Wylie Dufresne, wd-50 (WINNER)
  • Mark Ladner, Del Posto
  • Jonathan Waxman, Barbuto
  • Michael White, Marea

Best Chef Northeast

  • Jamie Bissonnette, Coppa, Boston
  • Joanne Chang, Flour Bakery + Café, Boston
  • Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY
  • Melissa Kelly, Primo, Rockland, ME (WINNER)
  • Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

Best Chef Mid-Atlantic

  • Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA
  • Spike Gjerde, Woodberry Kitchen, Baltimore
  • Johnny Monis, Komi, Washington, D.C. (WINNER)
  • Brad Spence, Amis, Philadelphia
  • Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

Best Chef Southeast

  • Ashley Christensen, Poole’s Downtown Diner, Raleigh, NC
  • Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville
  • Joseph Lenn, The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN (WINNER)
  • Steven Satterfield, Miller Union, Atlanta
  • Tandy Wilson, City House, Nashville

Best Chef South

  • Justin Devillier, La Petite Grocery, New Orleans
  • Jeff McInnis, Yardbird Southern Table & Bar, Miami Beach
  • Tory McPhail, Commander’s Palace, New Orleans (WINNER)
  • Alon Shaya, Domenica, New Orleans
  • Sue Zemanick, Gautreau’s, New Orleans

Best Chef Midwest 

  • Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee
  • Gerard Craft, Niche, St. Louis
  • Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, MO (WINNER)
  • Michelle Gayer, Salty Tart, Minneapolis
  • Jack Riebel, Butcher & the Boar, Minneapolis

Best Chef Great Lakes

  • Dave Beran, Next, Chicago
  • Stephanie Izard, Girl & the Goat, Chicago (WINNER)
  • Jonathon Sawyer, Greenhouse Tavern, Cleveland
  • Paul Virant, Vie, Western Springs, IL
  • Andrew Zimmerman, Sepia, Chicago

Best Chef Northwest

  • Jason Franey, Canlis, Seattle
  • Naomi Pomeroy, Beast, Portland
  • Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland (WINNER)
  • Ethan Stowell, Staple & Fancy Mercantile, Seattle
  • Cathy Whims, Nostrana, Portland

Best Chef Southwest

  • Kevin Binkley, Binkley’s Restaurant, Cave Creek, AZ
  • Bryce Gilmore, Barley Swine, Austin
  • Jennifer Jasinski, Rioja, Denver (WINNER)
  • Hugo Ortega, Hugo’s, Houston
  • Chris Shepherd, Underbelly, Houston

Best Chef West

  • Chris Cosentino, Incanto, SF
  • Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA (WINNER)
  • Corey Lee, Benu, SF
  • Daniel Patterson, Coi, SF
  • Jon Shook and Vinny Dotolo, Animal, LA

Outstanding Pastry Chef

  • Dominique Ansel, Dominique Ansel Bakery, NYC
  • Melissa Chou, Aziza, SF
  • Ken Forkish, Ken’s Artisan Bakery, Portland
  • Hedy Goldsmith, Michael’s Genuine Food & Drink, Miami
  • Brooks Headley, Del Posto, NYC (WINNER)

Outstanding Service

  • Del Posto, NYC (WINNER)
  • Quince, SF
  • The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
  • Topolobampo, Chicago
  • Vetri, Philadelphia

Outstanding Restaurateur

  • Maguy Le Coze, Le Bernardin, NYC (WINNER)
  • Donnie Madia, One Off Hospitality Group (Blackbird, Avec, Publican and others), Chicago
  • Piero Selvaggio, Valentino Restaurant Group (Valentino, Vin Bar), LA
  • Carolyn Styne, Lucques, West Hollywood
  • Phil Suarez, Suarez Restaurant Group (ABC Kitchen, Jean Georges, Prime Steakhouse), NYC

Outstanding Restaurant

  • August, New Orleans, LA
  • Blue Hill, NYC (WINNER)
  • Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL
  • The Slanted Door, SF
  • Spiaggia, Chicago

Outstanding Chef

  • Sean Brock, McCrady’s, Charleston
  • David Chang, Momofuku Noodle Bar, NYC (WINNER)
  • Gary Danko, Restaurant Gary Danko, SF
  • Suzanne Goin, Lucques, West Hollywood, CA
  • Paul Kahan, Blackbird, Chicago (WINNER)
  • Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, LA

America’s Classics

  • C.F. Folks, Washington, D.C.; Owner: Art Carlson
  • Frank Fat’s, Sacramento, CA; Owners: The Fat family
  • Keens Steakhouse, NYC; Owner: George Schwarz
  • Kramarczuk’s, Minneapolis; Owner: Orest Kramarczuk
  • Prince’s Hot Chicken Shack, Nashville; Owner: Andre Prince Jeffries

Who’s Who of Food and Beverage Inductees

  • Eric Asimov, Author and Journalist, NYC
  • Dorothy Kalins, Editor, NYC
  • Barbara Lynch, Chef and Restaurateur, Boston
  • Zarela Martinez, Chef and Restaurateur, NYC
  • Michael Mina, Chef and Restaurateur, San Francisco
  • Bill Yosses, Author and Pastry Chef, Washington, D.C.

Lifetime Achievement Award

Cecilia Chiang, Chef and Restaurateur, San Francisco

Humanitarian of the Year

Emeril Lagasse, Emeril Lagasse Foundation, New Orleans

James Beard Foundation Book Awards

American Cooking

  • Fire in My Belly, Kevin Gillespie and David Joachim, Andrews McMeel Publishing
  • Mastering the Art of Southern Cooking, Nathalie Dupree and Cynthia Graubart, Gibbs Smith (WINNER)
  • Southern Comfort, Allison Vines-Rushing and Slade Rushing, Ten Speed Press

Beverage

  • How to Love Wine, Eric Asimov, William Morrow
  • Inventing Wine, Paul Lukacs, W.W. Norton & Company
  • Wine Grapes, Julia Harding, Jancis Robinson, and José Vouillamoz, Ecco (WINNER)

General Cooking

  • Canal House Cooks Every Day, Melissa Hamilton and Christopher Hirsheimer, Andrews McMeel Publishing (WINNER)
  • Modernist Cuisine at Home, Nathan Myhrvold and Maxime Bilet, The Cooking Lab
  • What Katie Ate, Katie Quinn Davies, Viking Studio

International

  • Burma, Naomi Duguid, Artisan
  • Gran Cocina Latina, Maricel E. Presilla, W.W. Norton & Company
  • Jerusalem: A Cookbook, Yotam Ottolenghi & Sami Tamimi, Ten Speed Press (WINNER)

Reference and Scholarship

  • 101 Classic Cookbooks, Marvin J. Taylor and Clark Wolf, Rizzoli New York
  • The Art of Fermentation, Sandor Ellix Katz, Chelsea Green Publishing (WINNER)
  • The Cookbook Library, Anne Willan with Mark Cherniavsky and Kyri Claflin, University of California Press

Baking and Dessert

  • Bouchon Bakery, Thomas Keller and Sebastien Rouxel, Artisan
  • The Dahlia Bakery Cookbook, Tom Douglas and Shelley Lance, William Morrow
  • Flour Water Salt Yeast, Ken Forkish, Ten Speed Press (WINNER)

Professional Point of View

  • Come In, We’re Closed, Christine Carroll and Jody Eddy, Running Press
  • Fundamental Techniques of Classic Italian Cuisine, The International Culinary Center, Cesare Casella, and Stephanie Lyness, Abrams
  • Toqué!, Normand Laprise, les éditions du passage (WINNER)

Focus on Health

  • Cooking Light: The New Way to Cook Light, Scott Mowbray and Ann Taylor Pittman, Oxmoor House (WINNER)
  • The Sprouted Kitchen, Sara Forte, Ten Speed Press
  • True Food, Sam Fox and Andrew Weil with Michael Stebner, Little, Brown and Company

Single Subject

  • Afield, Jesse Griffiths, Welcome Books
  • Modern Sauces, Martha Holmberg, Chronicle Books
  • Ripe, Nigel Slater, Ten Speed Press (WINNER)

Vegetable Focused and Vegetarian

  • Foraged Flavor, Tama Matsuoka Wong with Eddy Leroux, Clarkson Potter Publishers
  • Herbivoracious, Michael Natkin, The Harvard Common Press
  • Roots, Diane Morgan, Chronicle Books (WINNER)

Writing and Literature

  • The American Way of Eating, Tracie McMillan, Scribner
  • The Man Who Changed the Way We Eat, Thomas McNamee, Free Press
  • Yes, Chef, Marcus Samuelsson, Random House (WINNER)

Photography

  • Bouchon Bakery, Deborah Jones, Artisan
  • Toqué!, Dominique Malaterre, les éditions du passage
  • What Katie Ate, Katie Quinn Davies, Viking Studio (WINNER)

James Beard Foundation Journalism Awards

Publication of the Year

Food Coverage in a General Interest Publication

  • Los Angeles Magazine, Lesley Bargar Suter
  • Men’s Health, Adina Steiman (WINNER)
  • Real Simple, Lygeia Grace
  • Washingtonian, Todd Kliman

Personal Essay

  • Fuchsia Dunlop, Lucky Peach, “London Town” (WINNER)
  • Hua Hsu, Lucky Peach, “Wokking the Suburbs”
  • Joy Manning, Table Matters, ”The Swedish Chef”

Humor

  • Lisa Hanawalt, Lucky Peach, “The Secret Lives of Chefs”
  • Alice Laussade, Dallas Observer, ”The Cheap Bastard’s Ultimate Guide to Eating like a Total Cheap Bastard in Dallas” (WINNER)
  • Michael Procopio, Food for the Thoughtless, ”KY Jelly is My New Jam”

Cooking/Recipes/Instruction

  • M. Goulding, M. Kadey, P. Kita, Men’s Health, “The Butcher Is Back!,” “The Six-Pack Foods of Summer,” “Southern Food Rises Again” (WINNER)
  • J. Kenji López-Alt, Serious Eats, “The Food Lab”
  • Every Day w/ Rachael Ray Staff, “Pick Your Perfect Thanksgiving”

Profile

Food and Culture

Politics/Policy/Environment

Health & Well-Being

Visual Storytelling

Food Columns

Wine, Spirits, and Beverages

Individual Food Blog

Group Food Blog

Food and Travel

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review

M.F.K. Fisher Distinguished Writing

Comments

comments

Powered by Facebook Comments